A. Huxley:"Až lidé jednou zjistí pravdu, zešílí z ní..." - to není nutné, ale čistit se a zvyšovat vibrace a lásku ano. Začněte s vědomým tvořením své reality, nejlépe HNED!

Jak na běžnou chřipku?

6. února 2010 v 16:43 | Jiří Bodlák |  Epidemie a očkování
Chřipka je nejrozšířenější vysoce nakažlivá infekční choroba, přenášená kapénkovou infekcí. V epidemiích a pandemiích postihuje celé kontinenty. Vyvolává ji registrovatelný virus různých kmenů. Které přírodní prostředky mohou pomáhat?


Inkubační doba chřipky je 1-3 dny. Začíná náhle, den předem se ohlásí škrabáním v krku. Dále ji doprovází vysoká horečka, mrazení až třesavka, bolesti hlavy, končetin, zad a celková slabost. U dětí se může objevit zvracení, průjem a krvácení z nosu. Často vzniká zánět nosní sliznice a spojivek, přidají se příznaky postižení dýchacích cest a suchý dráždivý kašel.

Po 2-3 dnech začne teplota klesat, nemocný se cítí velmi unavený jako po těžké nemoci a ještě dále kašle. Nastává období rekonvalescence, které u starších osob trvá o něco déle než u mladších. Rekonvalescenti si stěžují na únavnost, nespavost, občasné bušení srdce a pocení.

Pokud se hlenovitý sekret při kašli změní v zelený, žlutý nebo nahnědlý, bývá to známka bakteriální infekce ve vedlejších nosních dutinách či na plicích. Při bolestech na prsou a dušnosti může jít o zánět plic, zvláště trvá-li horečka. V těchto případech je nutná návštěva lékaře.

V době nemoci se nesmí kouřit ani pobývat v zakouřené místnosti. Ležíme raději o den či dva déle. Hodně pít a brát vitamin C. Do jídelníčku zařadit více červené řepy, cibule, česneku, zelí, mrkve, pórku, lískových ořechů, křenu, feferonek, pálivého kari koření, zázvoru, majoránky a malin. Jíst kompoty s angreštem a malinami, čaje sladit malinovým sirupem.

Je třeba vyřadit ze stravy mléko, mléčné výrobky a cukr, podporují tvorbu hlenu a zhoršují potíže. Pro zvýšení imunity podáváme denně 20 až 30 mg zinku, který urychluje uzdravení.

Tip! Víte, jak posílit imunitu? Více ...

FYTOTERAPIE

Říká se, že léčená chřipka trvá sedm dní a neléčená celý týden. Účelem fytoterapie je zmírnit celý její průběh a napomoci organismu, aby se s nemocí co nejúspěšněji vypořádal, bez nějakých závažnějších komplikací.

Základní byliny používané při chřipce:

* Rudbekie nachová (Echinacea purpurea): Účinnou látku obsahuje kořen, případně okvětní lístky. Obě drogy působí proti chřipkovým virům. Pokud se droga podává samostatně, je nejlepší lékovou formou tinktura. Preventivně se využívá zejména pro zvýšení imunity organismu při chřipkových epidemiích, a to 2 x denně 1 čajová lžička kapek

* Tymián obecný (Thymus vulgaris): Drogou je kvetoucí nať; podání drogy zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám chřipkového typu. Běžnou formou je nálev z 1 čajové lžičky drogy na šálek vroucí vody 2-3 x denně. Pozor! Tymol, který droga obsahuje je jedovatý, proto platí zákaz užití vyšších dávek a dlouhodobé podávání.

* Yzop lékařský (Hyssopus officinalis): Droga je také vhodná při infekčních chorobách chřipkového typu. Běžnou lékovou formou je nálev, podávaný 3 x denně.

* Bez černý (Sambucus nigra): Drogou je květ. Podává se při vysoké horečce. Vhodná je jeho kombinace s ovocnými šťávami. Běžnou lékovou formou je nálev z 1 čajové lžičky drogy na šálek vroucí vody, 3 x denně.

* Řebříček obecný (Achillea millefolium): Drogou je list. Podává se jako regulátor tělesné teploty a vrací chuť k jídlu. Lékovou formou je nálev z 1 čajové lžičky drogy na šálek vroucí vody, 1 x denně.

* Máta peprná (Mentha piperita): Drogou je list. Podává se jako regulátor tělesné teploty. Lékovou formou je nálev z 1 čajové lžičky na šálek vroucí vody, 1-2 x denně.

* Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria): Drogou je nať. Podává se ke zmírnění bolestí svalů a hlavy. Lékovou formou je nálev z 1 čajové lžičky na šálek vroucí vody, 1-2 x denně.

Čajové směsi:

Čaj 1: Navážíme po 20 g květu černého bezu, lipového květu, listů máty peprné, květu heřmánku, natě zeměžluči a natě Benediktu. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme šálkem vařící vody, 15 minut louhujeme a přecedíme. Podáváme 3 x denně šálek.

Čaj 2: Navážíme po 20 g listů podbělu, květů divizny, natě plicníku, listů jitrocele, natě mateřídoušky. 2 čajové lžičky směsi přelijeme 250 ml vařící vody, necháme 15 minut louhovat, poté scedíme a osladíme medem. Pije se teplé, malými doušky.

Čaj 3: 10 g listů máty peprné, 30 g květů černého bezu, 10 g květů heřmánku, 20 g květů lípy. 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 250 ml vařící vody, 20 minut necháme louhovat a scedíme. Pijeme 3 šálky denně po doušcích po celý den.

Čaj 4: 10 g řebříčku, 10 g máty, 10 g meduňky lékařské, 10 g květů černého bezu. Byliny smísíme a spaříme potřebným množstvím vody (1 lžíce směsi bylin na 250 ml vody). Necháme 10 minut vyluhovat, scedíme a osladíme medem. Pije se ještě horké. Čaj se osvědčil především v počátečním stadiu chřipky.

Čaj 5: 50 g listů podbělu, 45 g černého bezu, 45 g kořene pampelišky, 25 g lipového květu, 25 g jitrocele. 1 lžíci směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pije se 3 x denně l šálek.

Čaj 6: Koktejlový čaj proti chřipce - Recept Sumy Ching Hai. Pro 1 osobu: 650 ml vody, 1,5 lžíce hřebíčku, 20 g zázvoru (asi velikosti palce), 2 kousky anýzu, 10 g skořice (dle chuti), 1 stroužek česneku, 50 g cukru.

Příprava: Do hrnce nalijte vodu, přidejte všechny suroviny a uveďte do varu. Zmírněte oheň a vařte 20 minut. Sceďte. Čaj pomáhá obzvláště proti rýmě a chřipce.

Inhalace

Nejběžnější formou inhalace je vdechování páry s účinnými rostlinnými složkami pod plachetkou. Do umyvadla nebo většího hrnce dáme horkou vodu, ze které stoupá pára, a do ní vlijeme 500 ml horkého nálevu z účinné rostliny. Přes hlavu a umyvadlo přehodíme ručník, aby páry neunikaly a inhalujeme nepřetržitě po dobu 10 minut. Dýcháme při tom normálně, ne příliš zhluboka. Místo nálevu lze do vroucí vody přidat 5-10 kapek silice nebo směsi silic.
K inhalacím jsou vhodné tyto byliny: nať dobromysli, nať tymiánu, nať mateřídoušky, borovicové pupeny, květ heřmánku, list máty peprné, plod anýzu.

Další přípravky

* Včelí Med: 100 g včelího medu smícháme se šťávou z 1 citronu a během dne bereme po lžičkách. Cibulový med: Cibuli najemno nastrouháme a smícháme se stejným množstvím medu. Necháme hodinu odstát a protlačíme přes plátno. Užíváme 3 x denně čajovou lžičku zředěnou polévkovou lžící zředěného teplého mléka.

* Směs pelyňku a medu: 1 g pelyňkového prášku, 1 lžička medu. Pelyněk a med smísíme, užíváme 2 x denně. Přípravek snižuje horečku, zkracuje dobu trvání chřipky a zlepšuje zdravotní stav pacienta. Pozor! Není vhodné pro těhotné ženy.

* Ocet: Ocet má přímo zázračné účinky, nejlepší jsou tzv. octové punčochy. Vlněné podkolenky vložíme do studené octové vody (6 lžic octa na 1 litru vody), vyždímáme a navlékneme. Přes ně natáhneme suché ponožky a ulehneme do postele. Můžeme je mít na nohou celou noc.

* Slunečnicová tinktura: Snižuje horečku. Do 50 ml 60% alkoholu dáme 5 g sušených listů slunečnice a necháme 10 dní louhovat. Scedíme a uchováme do tmavé láhve. Užíváme 20 kapek do sklenice vody.

* Ruský křenový punč: Do sklenice teplé vody přidejte polévkovou lžíci čerstvého strouhaného křenu, jednu kávovou lžičku medu a stejné množství mletého hřebíčku. Směs zamíchejte. Pomalu jej usrkávejte a stále jím míchejte, protože křen má tendenci usadit se. Jde o starý ruský lék, který uklidňuje hrdlo a pomáhá léčit.

* Jantarová tinktura: Je vynikajícím preventivním prostředkem. Stačí 3 kapky do šálku čaje, třeba 3 x denně, a chřipka "se nekoná".

Příprava jantarové tinktury: Do 750 ml čistého lihu (aspoň 80%) dáme 50 g jantaru, ale surového, neopracovaného, a necháme 10 dní stát v teple. Pak si odlijeme vždycky jen potřebné množství a necháme libovolně dlouho stát. Po vyčerpání láhve jantar rozmělníme a znovu zalijeme lihem, vše se opakuje. Tinkturu ovšem můžeme vyrábět pouze dvakrát, ne více!

* Zázvor na nachlazení a chřipku: 10 g čerstvého zázvoru, 7 g zeleného čaje, 15 g přírodního cukru, 200 ml vody. Zázvor opláchneme, nakrájíme a povaříme s čajem asi 1 minutu. Odvar přecedíme a osladíme cukrem. Pijeme po jídle v případě nachlazení, které je spojeno se zimnicí a pocity chladu. Důležité je vypít jej ihned, když zjistíme, že jsme nachlazeni.

HOMEOPATIE


Homeopatie je při léčbě chřipky velmi účinným prostředkem. Při léčbě homeopatiky je třeba pít hodně tekutin, jíst čerstvé ovoce a zeleninu a podávat zinek (20-30 mg denně), vitamin C (až 1000 mg denně) a vitamin A, nejlépe ve formě přírodního betakarotenu (provitamin A), tj. mrkev apod.

Z homeopatických léků podáváme následující:

* Belladonna - když se chřipka vyvíjí prudce, objevují se pulzující bolesti, kůže je zarudlá, vysušená a horká.

* Baptista - při zažívacích obtížích a naprosté slabosti.

* Bryonia - při bolestivém kašli a žízni
* Arsenicum album - když nemoc doprovází pocit únavy a neklidu.

* Gelsemium - při zimnici, bolestech svalů a kostí, bolestech očí a celkové únavě.

* Pulsatilla - když hleny mají žlutou barvu, nemocný nepociťuje žízeň a ztrácí čich.

Pokud neurčí lékař jinak, užívají se výše uvedené léky v potenci 9 CH a v dávce pět granulí každé dvě hodiny, maximálně však šest dávek za den. Opakovat po dobu tří dnů.
Dětem se mohou podávat stejné dávky. Pokud je dítě mladší tří let, můžeme granule rozpustit ve trošce vody.
Chřipka velmi často bývá spojená s rýmou a zde jsou vynikajícím lékem homeopatické polykompozitní (vícesložkové) přípravky, které rychle a trvale odstraňují symptomy a potíže a současně zvyšují nespecifickou obranyschopnost organismu, čímž se zkracuje doba nutné rekonvalescence. Jsou to Gripp-Heel tablety a Euphorbium kompositum - nosní kapky.

* Gripp-Heel tablety se podávají ihned při prvních příznacích chřipkové nákazy nárazovým dávkováním, 1 tableta každých 15 minut po dobu 2 hodin. Další dávkování je 3-5 x denně 1 tableta. Tabletu Gripp-Heelu vždy nechat rozpustit pod jazykem.

* Euphorbium compositum - nosní kapky (spray s dávkovačem bez hnacího plynu ). Nosní kapky ve formě spraye podporují (stimulativně) funkce sliznice se speciální orientací na oblast nosu a vedlejší dutiny nosní. Působí regulativně na různá onemocnění sliznice nosu a vedlejších dutin. Sliznice nosu se čistí samotným roztokem od všech příškvarků a sekretů, aniž by docházelo k otoku a hyperemii. Tím nedochází k nepříjemnému vysoušení, uvolňují se cesty dýchací a odstraňuje se nepříjemný tlak v čele. Dávkuje se všeobecně 3-5 x denně 1-2 vstřiky sprayem.

AROMATERAPIE

Významným pomocníkem v ochraně před chřipkovým onemocněním, ale i při její léčbě, je aromaterapie. Nabízí celou řadu olejů, jež můžeme vhodně kombinovat a s jejich pomocí udržovat co nejlepší psychickou a fyzickou kondici.
Před příchodem chřipkové epidemie je nejlépe poradit se o vhodném postupu se zkušeným aromaterapeutem. Zatím uvedu jen několik základních rad, jak si v tomto období počínat.

* Pokud prochladneme, tak po příchodu domů si co nejrychleji připravíme prohřívací koupel. Ve 100 ml mléka rozpustíme 3-5 kapek silice, např. hřebíčkové, mateřídouškové, tympánové, jalovcové, z černého pepře, zázvoru nebo yzopu. Směs vlijeme do plné vany vody a dobře promícháme.

* Podobnou koupel si můžeme dopřát i preventivně k posílení imunity. Postup je stejný, avšak přidáme 2 kapky tympánové a 3 kapky levandulové silice

* V chřipkovém období je vhodné nechat pomocí aromalampy v obývací místnosti odpařovat mateřídouškovou, tympánovou, levandulovou eukalyptovou nebo citrónovou silici.

* Pokud máme ucpané nosní dutiny, je vhodná inhalace eukalyptové silice.

* Při horečce můžeme k jejímu snížení využít koupel, která je o 2°C nižší než tělesná teplota. V tomto případě přidáme 2 kapky levandulové, citrónové nebo bergamotové silice.

* Pokud přikládáme nemocnému tzv. Priessnitzův obklad, lze do vody, ve které jej namáčíme, přidat 2-3 kapky čajovníkové (TTO) silice. Kapky nutno ve vodě pečlivě promíchat a ihned v ní část namočit, aby se kapky opět nestačily spojit.

Zdroj:

Časopis MEDUŇKA ročník 2004, www.medunka.czMnoho přátel má výborné zkušenosti s MMS - chřipky se zbavují v několika hodinách. 


Aktuální články

Reklama