A. Huxley:"Až lidé jednou zjistí pravdu, zešílí z ní..." - to není nutné, ale čistit se a zvyšovat vibrace a lásku ano. Začněte s vědomým tvořením své reality, nejlépe HNED!

Důkaz - pohled na loď nebo vzdálený přístav

23. července 2010 v 15:46 | Jiří Woodman |  Dutá Země

"Loď na obzoru"

"Loď na obzoru"

Loď na obzoru, je jeden z nejběžnějších optických klamů, který vám vzápětí vysvětlím. Když se budete dívat dobrým dalekohledem z určité výšky na moře, řekněme z dvaceti metrů nad hladinou, na "horizontu" se vám zjeví loď ,která pluje směrem k vám. Po chvíli se sníží a jsou vidět jen stěžně. Bylo by ideální, kdyby ze stejného místa jako prve vyplula další loď, aby jste měli srovnání cca po 5 km. Vzdálenější loď uvidíte sice menší, ale celou, kdežto z bližší lodě uvidíte vrchní půlku. Místu, kde se spojuje obloha s mořskou hladinou říkáme horizont a zde je třeba začít. Nebe je modré z toho důvodu, že vzduch obsahuje částice vody a první spektrum duhy je modrá. S východem slunce, se tato modř rozlije po obloze a znemožní nám vidět "hvězdné nebe". Stejně tak nám zrcadlový efekt modrého spektra znemožňuje vidět dál do dálky. Existuje ale fenomén, se kterým jste se jistě všichni setkali a to je fenomén "vypršených mraků", kdy je najednou vidět v dálce hora, která není vidět třeba celý rok. Nezpůsobuje to ani tak smog, jako zrcadlící se částice vody, obsažené v atmosféře.Následující pokus byl udělán u Bodamského jezera.

Mezi Friedrichshafenem a Romanshornem se rozprostírá Bodamské jezero široké 11 km. Jezdí po něm trajekt, který na fotografii, podle časového plánu, je právě v půlce jezera. Fotografie odpovídá 800 mm teleobjektivu a je pořízena z místa, kde je vzdálenost hladiny od teleobjektivu 2.34 m. (Na vzdálenosti 11 km je zakřivení země právě 2,34 m)

Bodamské jezero
Výše uvedené obrázky myslím nepotřebují komentář, nutno však ještě dodat, že k pořízení dobrého snímku potřebujete kvalitní fotoaparát s teleobjektivem, určitou výšku nad hladinou a vypršené mraky. Poslední z jmenovaných je skutečně nejdůležitější a v praxi trvá jen několik okamžiků, než se voda začne znovu odpařovat a zrcadlení opět znemožní průhled na větší vzdálenost.
Tady máte ještě jednou na výběr, vrchní půlka obrázku ukazuje zakřivení paprsků v závislosti na prostoru a spodní půlka klasiku školní geografie.


 Tak co myslíte?   :-)

Připravil jw.
 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama