A. Huxley:"Až lidé jednou zjistí pravdu, zešílí z ní..." - to není nutné, ale čistit se a zvyšovat vibrace a lásku ano. Začněte s vědomým tvořením své reality, nejlépe HNED!

Sluncem podpořená tepelná čerpadla

12. února 2011 v 0:53 | www.gewo.info |  Volná energie

Zařízením na výrobu "volné energie", jediným které dnes smíte vlastnit, je kuchyňská chladnička. Ve skutečnosti jde o elektricky poháněné tepelné čerpadlo, využívající jednoho dílu energie (elektřiny) k přesunou tři dílů energie (tepla). Toto jí dává "koeficient výkonu" 3 (COP=3). Lednička využije přijatý díl elektřiny k "vypumpování" trojnásobného množství tepla z ochlazovaného prostoru. Toto je typické použití, ale současně i ten nejhorší možný způsob jak využívat tuto technologii. Proč?

Tepelné čerpadlo odebírá teplo "zdroji", tedy místu kde je absorbované teplo, za účelem jeho "snížení". Aby proces fungoval co nejefektivněji měl by "zdroj" být co nejteplejší a na místo odebraného tepla by se měl "tlačit" chlad. Ve ledničce je to přesně naopak. Tepelný "zdroj" je uvnitř studené krabice a prostorem, který má zajistit "odběr" (rozptyl) tepla je ovzduší kuchyně, které je teplejší než tento zdroj. Proto je COP tak nízký, ovšem pokud jde o kuchyňskou ledničku. Pro ostatní tepelná čerpadla to neplatí.

Solárně podporovaná tepelná čerpadla snadno dosahují COP=8 až 10. Takovéto tepelné čerpadlo "táhne" teplo ze slunečního kolektoru a ukládá ho v rozsáhlém podzemním pohlcovači, jehož průměrná teplota se pohybuje okolo 12,8°C; v přenosu je získávána (uspořena) mechanická energie. Je to obdobné jako u parního stroje, extrahujícího mechanickou energii mezi parním kotlem a kondenzátorem, až na to, že se využívá tekutin, "vařících" při mnohem nižší teplotě než voda.

Jeden takový systém testovaný v sedmdesátých letech produkoval 261 kW, naměřených dynamometrem u speciálně navrženého hnacího stroje, který využíval pouze 9 čtverečních metrů slunečního kolektoru. (Nejde ale o systém, jaký prosazuje Dennis Lee.) Energie k provozu kompresoru vstupního obvodu byla pod hranicí 15 kW, takže zařízení produkovalo více než sedmnáctinásobek energie, než samo spotřebovalo k provozu (COP>17)!

Použitím navlas stejné technologie, kterou chladíte potraviny v kuchyni, se při využití tepla z plochy jediné střechy a "horkého sudu" postaveného na balkóně dalo elektrifikovat malé sídliště.

Dnes je průmyslově nasazen pouze jeden systém s tepelným čerpadlem, zřízený na Havaji severně od Kona, kde generuje elektřinu z teplotních rozdílů vrstev oceánské vody.

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama